SRV drar in mobila återvinningen på Muskö i år!
SRV återvinning har beslutat att de mobila återvinningscentralerna inte ska komma till Muskö längre.
Efter ett par år med indragna mobila återvinningscentraler på grund av covid-19 och corona-pandemin trodde man att det i år skulle bli som vanligt men nej.
Nu drar SRV Återvinning in all mobil grovsophämtning från alla orter som har fasta vägförbindelser.
Veronica Foberg Gustafsson, SRV återvinning AB meddelar:
Våra mobila ÅVC:er kommer i år att erbjudas på de platser där det inte finns fasta vägförbindelser, vilket det gör på Muskö och Dalarö.
Hämtningarna styrs av de regelverk som beslutats av våra ägarkommuner. Dessa regelverk styr således SRVs uppdrag. Kommunernas avfallsföreskrifter definierar vad som räknas som fastland kontra skärgård och kommunernas avfallsplan reglerar vilka som erbjuds tjänsten mobila återvinningscentraler. Regelverken finns att läsa på SRVs hemsida https://www.srvatervinning.se/om-oss/tillstand-och-certifikat
Definitioner enligt avfallsföreskriften:
Skärgård: Hämtningsområde som utgörs av öar och kust som inte ingår i hämtningsområde Fastland
Fastland: Hämtningsområde som utgörs av fastland och öar med fast, avgiftsfri, vägförbindelse som är farbar för hämtningsfordon.
Skärgårdsexpeditioner till Älvsnabben och Grytholmen
I år arrangerar Blidösundsbolaget skärgårdsexpeditioner med m/s Sjöbris till Kapellön (Älvsnabbsmonumentet) och Grytholmen på Muskö.
USA:s försvarsminister till Muskö
Onsdagen den 19 april tar försvarsminister Pål Jonson emot USA:s försvarsminister Lloyd J. Austin III. Besöket äger rum på Muskö örlogsbas.
Nu börjar försvarsmaktsövning Aurora 23
Aurora 23 är den största nationella övningen i sitt slag på mer än 25 år. Totalt deltar 14 nationer och omkring 26 000 kvinnor och män.
Gratis simskola på Muskö i sommar
Muskö IF arrangerar simskola på Grytholmen-Björkholmens badplats i sommar.
Det händer på Muskö i påsk!
Muskö Sjökrog öppnar för säsongen, påskbruncher på Arbottna, färskt lammkött på Muskö Gårdsbutik och Sandells Livs har extraöppet under påsken.
Far och son tar över Muskö Sjökrog
Far och son tar över Muskö Sjökrog. Pizzerian öppnas redan lördag den 1 april med take away och till påsk slår man upp dörrarna för övriga matgäster på restaurangen.
DET HÄNDER PÅ MUSKÖ
Se vad som är på gång på Muskö här!