Skogsbranden på Havsbadsvägen är under kontroll
Räddningstjänsten larmades strax före klockan 15 till en skogsbrand på Muskö. Vid 16.30-tiden var branden under kontroll och eftersläckning pågick.
Vid 15-tiden på torsdagseftermiddagen larmades räddningstjänsten till en brand i ett skogsparti vid Havsbadsvägen på Muskö, mellan Mickrums brygga och Muskö havsbad.
Vid 16.30-tiden meddelade Ulf Sjöholm, operativ chef på Södertörns brandförsvarsförbund, att branden var under kontroll.
– Vi har ringat in branden och den är under kontroll. Vi hade tre stationer på plats, och nu kommer Muskö brandvärn att fortsätta med eftersläckningen och kontrollera så att det inte börjar brinna mer på platsen.
Det var ett cirka 80 gånger 80 meter stort skogsområde uppe på en höjd som brann. Inga hus fanns i närheten som kunde hotas av elden.
Orsaken till att det började brinna är okänd.
– Men det är väldigt torrt just nu och därför är det eldningsförbud. Det sprider sig väldigt fort nu om det börjar brinna när det är så här torrt, säger Ulf Sjöholm.
Bilden är en arkivbild från en annan brand.
DET HÄNDER PÅ MUSKÖ
Se vad som är på gång på Muskö här!